haha i was at a brewery/bistro for a few months and we infused everything from burgers and aoli to pizza dough and cheese with beer. easy.
and provided you were shopping to make the meal 3 times or more, it could easily be done for ten dollars. if it was just a spur of the moment one time thing and you didn't have shit like bread, flour, eggs, milk and whatnot it would be considerably more...but you'd never know because you would be a dumb ass and a shitty parent.